Прогноза за 22.09.2020 13 °C | 25 °C 8 °C | 20 °C 10 °C | 26 °C 11 °C | 27 °C 12 °C | 28 °C 12 °C | 30 °C 9 °C | 26 °C 5 °C | 24 °C

Сончево со мала до умерена облачност. Попладне, особено во западните делови ќе се зголеми облачноста и ќе има услови за изолирана појава на краткотраен дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.
Максималната температура ќе биде во интервал од 24 до 30 степени.

Времето и метеоролошки параметри за Скопје: Сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од јужен правец. T= 27 °C, P= 983 hPa, U= 38 %, V= 3 m/s.
(Т- температура, P- притисок, U- релативна влажност, V- средна брзина на ветер)

Прогноза за 23.09.2020 14 °C | 23 °C 10 °C | 21 °C 11 °C | 26 °C 11 °C | 26 °C 13 °C | 28 °C 14 °C | 29 °C 10 °C | 25 °C 7 °C | 23 °C

Променливо облачно со сончеви периоди. Попладне ќе има услови за појава на локална нестабилност со краткотраен дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Прогноза за 24.09.2020

Минимална температура: 8°C до 16°C
Максимална температура: 25°С до 30°C

Променливо облачно со сончеви периоди и со повремен локален дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен правец, поизразен во западните делови.
Прогноза за 25.09.2020

Минимална температура: 7°C до 16°C
Максимална температура: 26°C до 31°C

Сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен правец.
Прогноза за 26.09.2020

Минимална температура: 11°C до 17°C
Максимална температура: 21°C до 28°C

Променливо облачно, на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Ќе дува умерен до засилен јужен ветер кој ќе се задржи и преку ноќта.
22.09.2020

Утре и во четврток ќе преовладува променливо облачно време со услови за појава на локален дожд и ретки грмежи. Преодно стабилизирање на времето ќе има во петок. Под влијание на влажен бран за време на викендот, особено во сабота на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Ќе дува умерен до засилен јужен ветер, поинтензивен во сабота.

Последна сателитска слика


Последна радарска слика

Тополчани

« 5 на 5 »
Последна радарска слика

Ѓуриште

« 1 на 5 »