Прогноза за 06.03.2021 4 °C | 11 °C -2 °C | 4 °C 6 °C | 9 °C 3 °C | 9 °C 3 °C | 13 °C 6 °C | 15 °C 2 °C | 7 °C 0 °C | 8 °C

Снежна покривка до изутрина (во см): 8 Попова Шапка.

Променливо облачно со повремен локален дожд, а на повисоките планини на северозапад од повремен слаб снег, особено претпладне. Ќе дува засилен северен ветер, поизразен вдолж Повардарието и на повисоките места, каде повремено ќе надминува брзина и над 70 км/час. Максималната температура ќе биде во интервал од 7 до 15 степени.

Времето и метеоролошки параметри за Скопје: Претежно облачно со засилен северен ветер и услови за слаб дожд. T= 9 °C, P= 992 hPa, U= 40 %, V= 8 m/s.
(Т- температура, P- притисок, U- релативна влажност, V- средна брзина на ветер)

Прогноза за 07.03.2021 -2 °C | 9 °C -8 °C | 6 °C -5 °C | 11 °C -6 °C | 11 °C -4 °C | 12 °C -1 °C | 13 °C -5 °C | 9 °C -6 °C | 8 °C

Сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец.

Прогноза за 08.03.2021

Минимална температура: -4°C до 3°C
Максимална температура: 9°C до 14°C

Сончево со зголемена облачност и со услови за појава на слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец.
Прогноза за 09.03.2021

Минимална температура: -1°C до 6°C
Максимална температура: 8°C до 13°C

Променливо облачно, во јужните делови со услови за повремен локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од јужен правец.
Прогноза за 10.03.2021

Минимална температура: -1°C до 5°C
Максимална температура: 6°C до 12°C

Променливо облачно со врнежи од дожд, на планините од снег. Врнежите ќе преминуваат во снег и на некои повисоки места. Ќе дува умерен, повремено засилен северен ветер.
06.03.2021

Од понеделник ќе преовладува променливо облачно време со услови за повремен локален дожд. Пообилни врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег се очекуваат во среда.

06.03.2021

Поради продор на постудена воздушна маса од север времето денес ќе биде променливо облачно со засилен северен ветер, особено изразен вдолж Повардарието и на повисоките места, каде повремено ќе надминува брзина и над 70 км/час.

Последна сателитска слика


Последна радарска слика

Тополчани

« 1 на 5 »
Последна радарска слика

Ѓуриште

« 5 на 5 »