uhmr test mapa

test123asd
Прогноза за 16.04.2021 0 °C | 11 °C -3 °C | 6 °C 1 °C | 11 °C 3 °C | 15 °C 2 °C | 15 °C 5 °C | 17 °C -3 °C | 13 °C -4 °C | 12 °C

Претпладне сончево со мала до умерена облачност, околу пладне и попладне облачноста ќе се зголеми. Доцна попладне почнувајќи од југозапад ќе има врнежи од дожд, а на планините во западните делови ќе врне снег. Врнежите ќе се задржат и во текот на ноќта. Ќе дува слаб до умерен северен ветер, кој попладне во јужните делови ќе се промени во источен и југоисточен. Максималната температура ќе биде во интервал од 11 до 17 степени.
Времето и метеоролошки параметри за Скопје: Сончево со мала до умерена облачност, попладне значително облачно, а во ноќните часови со врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен северен ветер.
T= 15 °C, P= 982 hPa, U= 38 %, V= 3 m/s.
(Т- температура, P- притисок, U- релативна влажност, V- средна брзина на ветер)

Прогноза за 17.04.2021 4 °C | 10 °C 0 °C | 4 °C 5 °C | 10 °C 4 °C | 9 °C 5 °C | 13 °C 8 °C | 16 °C 3 °C | 9 °C 3 °C | 10 °C

Претежно облачно со повремени врнежи од дожд, пообилни во северните делови. На планините на северозапад ќе врне снег. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од југоисточен правец.

Прогноза за 18.04.2021

Минимална температура: 5°C до 10°C
Максимална температура: 12°C до 18°C

Променливо облачно, во утринските часови со повремени врнежи од дожд, а попладне на места нестабилно со пороен дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.
Прогноза за 19.04.2021

Минимална температура: 4°C до 9°C
Максимална температура: 9°C до 17°C

Oблачно со врнежи од дожд, на планините со повремен снег. На места врнежите ќе бидат поројни и проследени со грмежи, особено во источните делови од земјава.
Прогноза за 20.04.2021

Минимална температура: 2°C до 7°C
Максимална температура: 10°C до 19°C

Променливо облачно со локални врнежи од дожд. Ќе дува умерен, во западните делови повремено засилен ветер претежно од западен правец.
16.04.2021

Под влијание на циклонска активност во јужните делови од Балканскиот Полуостров, до понеделник ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи од дожд со променлив интензитет. На места врнежите ќе бидат поројни и проследени со грмежи и засилен ветер (локално над 15л/м2 за 24 часа). На планините врнежите повремено ќе бидат од снег, особено утре и во понеделник. Од вторник времето постепено ќе се стабилизира и температурите ќе бидат во пораст.

16.04.2021

Под влијание на циклонска активност во јужните делови од Балканскиот Полуостров од денес попладне до понеделник ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи од дожд со променлив интензитет. На места врнежите ќе бидат поројни и проследени со грмежи и засилен ветер (локално над 15л/м2 за 24 часа). На планините врнежите повремено ќе бидат од снег, особено утре и во понеделник.

Последна сателитска слика


Последна радарска слика

Тополчани

« 1 на 5 »
Последна радарска слика

Ѓуриште

« 1 на 5 »