Прогноза за 17.06.2019 14 °C | 27 °C 12 °C | 23 °C 14 °C | 29 °C 17 °C | 32 °C 18 °C | 33 °C 19 °C | 35 °C 14 °C | 29 °C 11 °C | 27 °C

Врнежи за изминатите 24 часа до 8 часот (во л/м2): 15 Ѓуриште, 13 Струмица, 12 Дебар, 8 Пожаране, 7 Претор, 6 Крушево, 4 Берово, 3 Битола, 2 Тетово, Охрид, Демир Капија, 1 Лазарополе, Тополчани, Дојран.
Времето денес: Сончево и топло со умерена облачност, попладне на повеќе места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со пообилни врнежи, силен ветер и појава на град.
Максималната температура ќе биде во интервал од 27 до 35 степени. УВ=8
Времето и метеоролошки параметри за Скопје: Сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. T= 32 °C, P= 978 hPa, U= 48 %, V= 3 m/s. (Т- температура, P- притисок, U- релативна влажност, V- средна брзина на ветер)

Последна сателитска слика

Последна радарска слика

Прогноза за 18.06.2019 14 °C | 28 °C 12 °C | 24 °C 14 °C | 30 °C 17 °C | 31 °C 18 °C | 33 °C 19 °C | 33 °C 15 °C | 28 °C 12 °C | 27 °C

Сончево и топло со умерена облачност, околу пладне и попладне на повеќе места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со пообилни врнежи, силен ветер и појава на град. УВ=7

Прогноза за 19.06.2019

Минимална температура: 11°C до 18°C
Максимална температура: 27°С до 34°C

Претпладне сончево и топло со умерена облачност, попладне на повеќе места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со пообилни врнежи, силен ветер и појава на град. УВ=7
Прогноза за 20.06.2019

Минимална температура: 12°C до 19°C
Максимална температура: 27°C до 33°C

Претпладне сончево и топло со умерена облачност, попладне на повеќе места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со пообилни врнежи, силен ветер и појава на град. УВ=7
Прогноза за 21.06.2019

Минимална температура: 12°C до 20°C
Максимална температура: 28°C до 35°C

Сончево и топло со умерена облачност. Во попладневните часови со услови за изолирана појава на пороен дожд со грмежи. УВ=8
17.06.2019

До четврток во попладневните часови ќе се задржи променливо и нестабилно време со честа појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има појава на невреме со пообилни врнежи, силен ветер и појава на град. Во петок и за време на викендот ќе преовладува сончево време, но ќе има услови за изолирана појава на пороен дожд со грмежи.

17.06.2019

До четврток продолжува периодот на нестабилно време, во попладневните и вечерните часови ќе има пороен дожд, засилен ветер и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со обилен дожд, силен ветер и појава на град.