Прогноза за 23.01.2021 5 °C | 8 °C 2 °C | 4 °C 3 °C | 9 °C 4 °C | 9 °C 5 °C | 12 °C 6 °C | 12 °C 3 °C | 10 °C 1 °C | 7 °C

Претежно облачно, од пладневните часови на запад, а потоа и во останатите делови од земјата ќе има врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни. На планините на запад ќе врне снег. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец, особено вдолж Повардарието.

Прогноза за 24.01.2021 3 °C | 9 °C 0 °C | 4 °C 3 °C | 11 °C 3 °C | 10 °C 4 °C | 13 °C 5 °C | 14 °C 2 °C | 10 °C 1 °C | 8 °C

Претпладне прoменливо облачно со сончеви периоди. Попладне, а особено во вечерните и ноќните часови со врнежи од дожд кој понекаде на повисоките емста ќе поминува во снег. На планините на запад врнежите ќе бидат од снег. Во западните делови врнежите ќе бидат пообилни. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец.

Прогноза за 25.01.2021

Минимална температура: 2°C до 7°C
Максимална температура: 6°C до 15°C

Наутро облачно со врнежи од дожд. Преку денот сончево со умерена облачност. Во вечерните часови од запад повторно ќе се прошират врнежи, кои поради продор на студена воздушна маса освен на планините, во снег ќе преминат и на повисоките места. Претежно во западните делови ќе има услови за појава на замрзнат дожд и замрзнување на патиштата. Ќе дува умерен до засилен ветер од западен правец кој од вечерта ќе преминува во северен.
Прогноза за 26.01.2021

Минимална температура: -3°C до 4°C
Максимална температура: 2°C до 9°C

Наутро облачно со врнежи од дожд. Преку денот сончево со умерена облачност. Кон крајот на денот од запад повторно ќе се прошират врнежи, кои поради продор на студена воздушна маса освен на планините, во снег ќе преминат и на повисоките места. Претежно во западните делови ќе има услови за појава на замрзнат дожд и замрзнување на патиштата. Ќе дува умерен до засилен ветер од западен правец кој од вечерта ќе преминува во северен.
Прогноза за 27.01.2021

Минимална температура: -7°C до -2°C
Максимална температура: -1°C до 10°C

Претежно облачно со локални врнежи, кои до вечерните часови ќе преминат во снег и на некои пониски места. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец.
23.01.2021

Денес и утре, претежно во попладневните часови, ќе има врнежи во поголем дел од земјава претежно со умерен интензитет и на места особено на запад ќе бидат пообилни (понекаде над 25л/24часа). На планините во западните делови ќе врне снег кој од вечерните часови ќе паѓа повремено и на повисоките места. За време на викендот ќе дува умерен до засилен јужен, а во понеделник западен ветер.
Поради продор на студена воздушна маса од ноќта кон вторник ќе настапи заладување со врнежи кои ќе преминат во снег и на повисоките места и на патиштата на запад ќе има појава на замрзнат дожд, а ќе започне да дува умерен до силен северен ветер. Во вторник ќе е ветровито и до крајот на денот врнежите ќе преминат во снег во поголемиот дел од земјата.

22.01.2021

До понеделник, претежно во попладневните часови, ќе има врнежи во поголем дел од земјава. Врнежите ќе бидат од дожд со умерен интензитет и на места особено во западните делови ќе бидат пообилни (во недела понекаде над 25л/24часа). На планините во западните делови ќе врне снег. Утре и особено во недела од вечерните часови во планинските западни делови повремен снег ќе има и на повисоките места. За време на викендот ќе дува умерен до засилен јужен, а во понеделник западен ветер поизразен во западните делови.
Поради продор на студена воздушна маса преку ноќта кон вторник ќе настапи заладување со врнежи кои особено на западот ќе преминат во снег и на повисоките места. Во западните делови на патиштата ќе има појава на замрзнат дожд и ќе започне да дува умерен до силен северен ветер. Во вторник ќе е ветровито и до крајот на денот врнежите ќе преминат во снег во поголемиот дел од земјата.

Последна сателитска слика


Последна радарска слика

Тополчани

« 1 на 5 »
Последна радарска слика

Ѓуриште

« 1 на 5 »