Прогноза за 15.01.2021 -9 °C | 2 °C -10 °C | -4 °C -13 °C | -1 °C -6 °C | 5 °C -2 °C | 4 °C 2 °C | 8 °C -6 °C | 0 °C -9 °C | 1 °C

Висина на снежна покривка до 7 часот (во см):28 Битола, 13 Крушево, 12 Охрид, 7 Берово, Дебар, Претор, 6 Ск.Петровец, 5 Тетово, 3 Кр.Паланка, Штип, Прилеп, 2 Струмица, 1 Ск.Зајчев Рид, Куманово, Д.Капија.
Наврнат воден талог за изминатите 24 часа до 7 часот (во л/м2): 13 Охрид, 7 Битола, Претор, 6 Берово, 5 Дебар, 4 Д.Капија, 3 Кр.Паланка, Тетово, Крушево, 2 Ск.Зајчев Рид, Струмица, Виница,1 Прилеп.
Сончево со мала до умерена облачност. Кон крајот на денот облачноста ќе се зголеми, а во текот на ноќта во јужните делови ќе има врнежи од снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, поизразен вдолж Повардарието. Мак. тем. ќе биде во интервал од -1 до 8 °C.
Времето и метеоролошки параметри за Скопје: Сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Т = 5 °C, P = 981 Pa, U = 40 %, V = 2 m/s. (Т- температура, P- притисок, U- релативна влажност, V- средна брзина на ветер)

Прогноза за 16.01.2021 -5 °C | -1 °C -11 °C | -6 °C -10 °C | -3 °C -4 °C | 0 °C -4 °C | 2 °C 1 °C | 3 °C -6 °C | -2 °C -7 °C | -4 °C

Променливо облачно и студено. Претпладне со повремен локален снег, претежно во јужните делови. Ќе дува умерен, вдолж Повардарието засилен северен ветер.

Прогноза за 17.01.2021

Минимална температура: -13°C до -4°C
Максимална температура: -7°C до 4°C

Сончево со мала до умерена облачност и студено. Кон крајот на денот облачноста ќе се зголеми, а во текот на ноќта во северните делови ќе има повремени врнежи од снег. Ќе дува слаб до умерен северен ветер, поизразен вдолж Повардарието.
Прогноза за 18.01.2021

Минимална температура: -14°C до -5°C
Максимална температура: -7°C до 5°C

Сончево со мала до умерена облачност и студено. Ќе дува слаб до умерен северен ветер.
Прогноза за 19.01.2021

Минимална температура: -13°C до -4°C
Максимална температура: -3°C до 6°C

Сончево со мала до умерена облачност и студено. Ќе дува слаб до умерен северен ветер.
15.01.2021

Локални врнежи од снег ќе има и во недела кон крајот на денот, особено во северните делови.
Од понеделник ќе преовладува стабилно и суво време, а до вторник дневните температури во поголем дел од земјава ќе бидат под нулата.

15.01.2021

Поради продор на студена воздушна маса од север до вторник времето ќе биде многу студено со дневни температури кои во поголем дел од земјава ќе бидат под нулата.

Последна сателитска слика


Последна радарска слика

Тополчани

« 1 на 5 »
Последна радарска слика

Ѓуриште

« 5 на 5 »